Başvuru Yapılabilecek Yardım Türleri

Nakdi Yardım

Hanedeki kişi sayısına düşen aylık gelir net asgari ücretin 1/3 ünden az olması gereklidir. ( 392,49 TL) nin altında olmalı


Özel Amaçlı Yardımlar

Yangın, sel, doğal afet vb. durumlarda Belediye den alacakları Rapor ile birlikte başvuru yapılabilir.


Şartlı Eğitim, Sağlık Yardımı

Şartlı Eğitim Yardımı Örgün Eğitime devam eden Eğitimin başlangıcından lise öğretimi bitene kadarki eğitim sürecini kapsayan yardım programıdır. (Üniversite Öğrencilerini KAPSAMAMAKTADIR) Bu yardımlara başvuruda anne-baba dahil hanede ikamet eden hiç kimsenin Sosyal Güvencesi (Sigorta, Bağkur, Emeli sandığı) olmamalıdır.


Şartlı Gebelik Yardımı

Bu yardımlara başvuruda anne-baba dahil hanede ikamet eden hiç kimsenin Sosyal Güvencesi (sigorta, bağkur, emeli sandığı) olmamalıdır.


2022 Engelli Aylığı

-Başvuran kişinin kendisinin Sosyal Güvencesinin (sigorta, bağkur, emekli sandığı) olmamalıdır. -Kişi, Tam Teşekküllü Hastanelerden en az %40 olmak kaydıyla Engelli Raporu almalıdır. -Kişi başına düşen gelir, 2022 Sayılı Kanunda belirlenen, net asgari ücretin üçte birinden (392,49 TL) az olmalıdır. ( 2016 için geçerli )


2022 Engelli Yakını Aylığı

-Engelli kişinin (18 yaş altı engellinin) annesinde ya da babasında veya her ikisinde Sosyal Güvence (sigorta, bağ-kur, emekli sandığı) olmamalıdır. -Kişi, Tam Teşekküllü Hastanelerden en az %40 olmak kaydıyla Engelli Raporu almalıdır. -Kişi başına düşen gelir, 2022 Sayılı Kanunda belirlenen, net asgari ücretin üçte birinden (392,49 TL) az olmalıdır. ( 2016 için geçerli )


2022 Yaşlılık Maaşı

-Başvuru sahibi 65 yaşında olmalıdır. -Başvuran kişinin kendisinin Sosyal Güvencesi (sigorta, bağkur, emekli sandığı) olmamalıdır. -Kişi başına düşen gelir, 2022 Sayılı Kanunda belirlenen, net asgari ücretin üçte birinden (392,49 TL) az olmalıdır. ( 2016 için geçerli )


Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardım

-Kişinin(Kadın) eşinin, nikahlıyken vefat ettiği durumlarda başvurulabilir. -Başvuru sahibinin ve birlikte ikamet ettiği kişilerin Sosyal Güvencesi (sigorta, bağkur, emekli sandığı) olmamalıdır.


Muhtaç Asker Ailesi Yardımı

-Bu yardıma asker bekarsa önce annesi, annesi yoksa babası; asker evli ise eşi başvuru yapabilir. -Asker bekarsa annesinin ya da babasının,; evliyse eşinin herhangi bir Sosyal Güvencesinin (sigorta, bağkur, emekli sandığı) olmaması gerekir. Hanede kişi başına düşen gelir Muhtaçlık sınırı olan 392,49 TL nin altında olmalı (2016 yılı için geçerli)


Öksüz / Yetim Yardımı

-Öksüz/Yetim çocukların 18 yaşından küçük olması gerekir. -Başvuruyu öksüzse babası, yetimse annesi, öksüz ve yetimse vekaletinin olduğu 18 yaş üstü kişi, o da yoksa aynı hanede kalan akrabası başvuru yapabilir. -Başvuruyu yapan kişinin veya ikamet ettiği hanedeki diğer kişilerin Sosyal Güvencelerinin (sigorta, bağkur, emekli sandığı) olmaması gerekir. -Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünden Ekonomik Destek yardımı aldığı çocuğu için müracaat edemez. Hanede kişi başına düşen gelir Muhtaçlık sınırı olan 392,49 TL nin altında olmalı


Muhtaç Asker Çocuğu Yardımı

-Başvuru yapan kişinin eşinin askerde olması gerekir. -18 yaşından küçük çocuklarının olması gerekir. -Muhtaç Asker Ailesi yardımından faydalanıyor olması gerekir. -Başvuranın herhangi bir Sosyal Güvencesinin (sigorta, bağ-kur, emekli sandığı) olmaması gerekir. Hanede kişi başına düşen gelir Muhtaçlık sınırı olan 392,49 TL nin altında olmalı (2016 yılı için geçerli)


Genel Sağlık Sigortası (Gelir Testi)

18 yaş ve üzeri olmalı, Emekli maaşı alanlar, Çalışanlar ve Yaşlılık yada Engelli maaşı alanlar herhangi bir sağlık güvencesi olanların başvurmasına gerek yoktur.